TS_110706_MONTE_BIANCO_0001.jpg

Courmayeur (Taliansko), 6. júl 2011 – Hory a vysoké štíty boli vždy neodolateľne atraktívne a fascinujúce pre ruského horolezca a B.A.S.E. skokana Valery Rozova. Streda 6. júla sa zapíše do zoznamu jeho športových úspechov hrubým písmom. Nikto sa ešte nikdy neodvážil skočiť z najvyššieho vrchu Álp. Dnes na svitaní skočil extrémista z talianskej strany Mont Blancu z miesta Grand Pilier d´Angle (výška 4243 mnm.). Počas 35 sekundového letu voľným pádom, s použitím špeciálneho obleku “wingsuit”, dosiahol rýchlosť až 200 km/h a pristál na ľadovci Brenva vo výške 3100 mnm.

46-ročný Rozov začal výstup na Mont Blanc už dva dni pred skokom s ďalšími tromi lezcami. Vo výprave bol ruský lezec Alexander Ruchkin, francúzsky horský vodca David Authermann a švajčiarsky horský fotograf Thomas Senf. Tím vyštartoval v pondelok 4. júla a prvú noc bivakovali vo výške 3850 mnm. v bivaku Eccles. Ďalší deň Rozov vyliezol na Col De Peuterey (3934 mnm.) a pokračoval do cieľovej destinácie na Grand Pilier d´Angle, odkiaľ zostúpil do miesta zoskoku do výšky 3900 metrov. Dnes ráno o 6:45 nebolo ideálne počasie na plánovaný skok, preto sa Rozov rozhodol zmeniť miesto doskoku, keď pôvodne chcel doskočiť do údolia pri dedine Courmayeur.

Keď Valery zosadol na ľadovci Brenva povedal: ,,Byť prvým skokanom, ktorý úspešne skočil z tejto magickej hory nie je iba úžasný zážitok, ale veľká pocta. Vietor ma prinútil urobiť menší skok. Zoskok bol nesmierne technický. Nemohol som si dovoliť najmenšiu chybu. Mont Blanc je naozaj magický a získal si moje srdce. Ak mi to podmienky dovolia, chcel by som vyskúšať ďalší skok z miesta Grandes Jorasses.”

Nikto sa doposiaľ neodhodlal čo i len vyskúšať skok z Mont Blancu. Až Rozov sa podujal na veľkú výzvu. Pričom sa na ňu podujal iba pár mesiacov po jeho úspešnom projekte Red Bull Antarctica, keď skočil z najvyššieho vrchu Antarktídy Mount Ulvetanna (2931 mnm.) v extrémnom mraze až -30 stupňov Cezia. Rozov má tiež za sebou aj ďalšie extrémne projekty. V roku 2009 skočil z helikoptéry do aktívnej sopky Muntonsky na Kamčatke. V roku 2008 zase skočil z najvyššieho vrchu Kaukazu z Elbrusu, ktorým drží európsky rekord najvyšším skokom z výšky 4600 metrov.
 


Komentáre

    Pridať komentár

    * Všetky povinné položky
    Môžete vložiť maximálne 2000 znakov :
    Zadajte slovo vľavo, potom kliknite na tlačidlo "Odoslať komentár":

    detaily o článku