Getty Images for Red Bull Air Race

LAUSITZ, Nemecko – Celkovým víťazom svetovej série Red Bull Air Race pre rok 2010 je Brit Paul Bonhomme. I keď na posledných pretekoch na nemeckom motoristickom okruhu Lausitz skončil až na druhom mieste za Rakúšanom Archom. Tretí skončil Austrálčan Matt Hall. Český pilot Martin Šonka skončil dvanásty a celkového hodnotenia pridal druhý bod. Posledné nebeské divadlo v tomto roku sledovalo 118-tisíc divákov.

Paul Bonhomme vyhral svetovú sériu extrémnych leteckých pretekov Red Bull Air Race, kde piloti lietajú iba pár metrov nad zemou medzi pylónami rýchlosťou až 400 km/h, zvíťazil vo dvoch zo šiestich pretekov sezóny v Abu Dhabi a New Yorku a získal celkovo 64 bodov. Druhý Arch, šampión z roku 2008, napriek štyrom víťazstvám v Perthe, Rio de Janeiro, Windsore a Lausitzi, zaostal v celkovom hodnotení o 4 body. Celkovo tretí skončil Brit Nigel Lamb s 55 bodmi.

Cez 15 pylónov, postavených na motoristickej dráhe v Lausitzi, preletel Arch za 1:12.30 min., zatiaľ čo Bonhomme bol o 34 stonín pomalší. Matt Hall zaletel čas 1:17.41 a nazbieral 4 trestné body za nesprávny prelet vzdušnej brány. Veľkým smoliarom finálovej štvorky bol Nigel Lamb, ktorý dostal tesne pred štartom defekt na pnemutike a nemohol odletieť.

“Je to špeciálne,” povedal Bonhomme, ktorý si po úspešnom finále poriadne zakričal do vysielačky. Bonhomme je naúspešnejším pilotom svetovej série Red Bull Air Race s 13timi víťazstvami, no i napriek tomu, že dosiahol zároveň 13te pódiové umiestenie v rade bol sklamaný, že vo finále posledných pretekov sezóny neporazil Archa. “Je to vynikajúci pocit vyhrať dva roky po sebe šampionát a poraziť takých silných súperov ako Arch, Chambliss, či Besenyei. Teraz budem celý rok kraľovať na nebeskom tróne a oddychovať.” Bonhomme je prvým pilotom v osemročnej histórii Red Bull Air Race, ktorý zvíťazil dva roky po sebe. Ďalší pilot s dvomi titulmi je Američan Mike Mangold.

Arch si vítazstvom v Lausitzi zapísal siedme víťaztsvo a poriadne ponáhaňal víťazného Bonhomma. „Vedel som, že môžem vyhrať. Nveyhral som šampionát, ale mám skvelý pocit s dobre odvedenej práce a tiež ma uspokojuje množstvo traťových rekordov, ktoré som tento rok vytvoril na jednotlivých tratiach,” povedal Arch, ktorý považuje za veľkú satisfakciu, že vyhral štyri s celkovo šiestch pretekov sezóny.

Svetová séria Red Bull Air Race si po ôsmych rokoch napínavých nebeských súbojov, tesných preletov a dychvyrážajúcich manévrov, dáva ročnú pauzu. Počas nej bude tým odborníkov vylepšovať, už aj tak veľmi kvalitné bezpečnostné štandardy a vyvíjať nové technológie pre skvalitnenie série.